top of page
  • תמונת הסופר/תTaiwanit

שוק לילה, תה ודים-סאם - על בניית קשרים עסקיים עם הטייוואנים

עודכן: 7 בפבר׳

בכל מדינה תהליך של בניית קשרים עסקיים נראה קצת אחרת - כל מקום והניואנסים שלו, הדברים שמקובלים ואלו שפחות, המחוות שפותחות דלתות וכו'. בטייוואן, אחד הדברים המרכזיים שמאפיינים את התהליך הזה הוא הקשר האישי.


התרבות העסקית הטייוואנית שמה דגש גדול על בניית מערכות יחסים אישיות לפני שניגשים לחתום על חוזים גדולים או להתחייב לעסקאות ארוכות טווח. יש לכך סיבות שונות, ואחת מהן היא הנטייה של הטייוואנים "ללכת על בטוח" ולהימנע מסיכונים ככל האפשר - בעסקים ובכלל. היכרות מעמיקה ואישית עם הקולגות ויצירת חברויות ארוכות טווח, מאפשרות לאנשי עסקים טייוואנים לסמוך יותר על הצד השני, ולדעת האם באמת כדאי להם להיכנס לשיתוף פעולה עסקי. לכן לעומת הישראלים שאוהבים "לתקתק", אנשי עסקים טייוואנים הרבה פעמים יעדיפו להקדיש זמן רב ל"גוואנשי" - מילה שמשמעותה המילולית היא "קשר", אך למעשה היא מביעה קשת רחבה של ניואנסים עדינים הנוגעים לאופן שבו מפתחים קשרים אישיים.


ואיך בונים קשרים אישיים? משלבים ביזנס ופלז'ר!


בטייוואן מקובל להזמין את האורחים העסקיים לבילויים במקומות קלילים, בהם אפשר לדבר ולהכיר באופן אישי יותר, לכן אתם יכולים לצפות לכך שבמסגרת נסיעת עסקים לטייוואן תקבלו הזמנות למסעדות, בתי תה ושווקי לילה בערבים ובסופי שבוע. המפגשים הללו הם לרוב לא פורמליים ולא מדברים בהם ביזנס - את השיחות האלו משאירים למשרד או לפגישות המיועדות לכך. מומלץ כמובן להתייחס להזמנות בכבוד ולפרגן לקולגות הטייוואנים שמשקיעים מזמנם הפנוי כדי להראות לכם את הטייוואן וכדי להכיר אתכם טוב יותר. וכמובן, מומלץ לנצל את ההזדמנות לחוויה תרבותית ייחודית!


אז כדי לא להשאיר אתכם מופתעים מדי, נספר על שלושה בילויים עסקיים אופייניים בטייוואן, ועל איך תוכלו להפיק מהם את המירב לשם בניית ה"גוואנשי" עם שותפיכם המקומיים.


 

שווקי לילה:


בכל יום ובכל מקום בטייוואן, עם רדת החמה מתעוררים לחיים שווקי הלילה - רחובות שלמים שנסגרים לטובת חגיגה של מראות צבעוניים, טעמים משגעים וניחוחות מסקרנים. השווקים הללו שוקקים מקומיים חייכניים המבלים אחרי יום עבודה ארוך, ותמצאו בהם מאכלי רחוב אקזוטיים לצד בגדים, גאדג'טים וכו'. עבור מרבית הטייוואנים, שווקי לילה הם ה"יציאה" האולטימטיבית - שילוב של אוכל ומפגש עם חברים, והם גם צורת בילוי ייחודית לטייוואן, לכן יש סיכוי לא רע שתוזמנו לערב כזה.טיפ מ-Taiwanit:

התכוננו לכך ששווקי הלילה של טייוואן הם חגיגה קולינרית של ריחות וטעמים לא מוכרים ובאופן כללי חוויה מאוד מקומית, אז כדאי להגיע בראש פתוח וקליל. סביר להניח שהצד הטייוואני ירצה להכיר לכם מאכלי רחוב טיפוסיים, וגם לראות אתכם אוכלים ונהנים מהמאכלים האלו. אם יש לכם מגבלות מזון מסוימות (כשרות, רגישויות וכו'), כדאי ליידע את המארחים שלכם מראש כדי שידעו להציע לכם את המטעמים הרלוונטיים. זכרו ששווקי הלילה הם אחד הדברים שהטייוואנים הכי גאים בהם, אז השתדלו להביע את התרשמותכם ולפרגן על מאכלי הרחוב שאתם טועמים.


דים סאם:


הכיסונים האגדיים על שלל צורותיהם הם אחד המאכלים הפופולריים ביותר בטייוואן וגם בקרב המבקרים הישראלים מצאנו שיש קונצנזוס כמעט מוחלט לגביהם. בין אם הם מבושלים, מאודים או מטוגנים - אי אפשר (וגם ממש לא כדאי) להתחמק מאכילת דים-סאם בעת ביקור בטייוואן.

את הדים-סאם אפשר למצוא גם בדוכני רחוב קטנים וגם במסעדות מישלן, ומשום שהוא כל כך פופולרי וגם מפני שהוא מקור גאווה טייוואני, יש סיכוי לא רע שבין הבילויים העסקיים שלכם תיכלל גם ארוחת דים-סאם באחת מהמסעדות הרבות שמתמחות בכיסונים. הכינו את החך להנאה גדולה.


נהייתם רעבים? קראו את הכתבה שלנו על המאכלים הטייוואני המומלצים ביותר, או את הכתבה שמוקדשת כולה לדים-סאם!


טיפ מ-Taiwanit:

ארוחות ערב במסעדות דים-סאם הן בדרך כלל רשמיות יותר מביקור בשוק לילה, ולכן מומלץ להתלבש באופן אלגנטי יחסית. הצד הטייוואני לרוב ירצה לשלם על הארוחה, ואנו ממליצים לאפשר לו לעשות את זה, ומצדכם להביא מתנה אישית וסמלית מישראל. מומלץ גם להתאמן על החזקת הצ'ופסטיקס ולהגיע לארוחה מוכנים להפגין את כישוריכם בתחום. :)


בתי תה:


גאווה מקומית נוספת של הטייוואנים היא התה שלהם, שזוכה למוניטין ברחבי העולם. האקלים והטופוגרפיה של טייוואן מייצרים תנאים אידיאלים לגידול תה במגוון צורות וסוגים, ומעבר לכך, יש לו מקום של כבוד בתרבות המקומית, והוא מלווה כמעט כל ערב רגוע בבית, יציאה למסעדה, מפגש עם חברים, וכמובן - פגישה עסקית. רבים מהטייוואנים נוהגים לשתות תה מדי יום, ובטייוואן התפיסה הרווחת היא כי תה לא רק קשור לתחושות של רוגע ונוחות, אלא גם מהווה מקור לאנרגיה ומרץ. במידה ותוזמנו לביקור בבית תה, אתם יכולים לצפות להצצה למנהג ייחודי בתרבות הטייוואנית, ולבילוי מהנה באווירה שקטה.


טיפ מ-Taiwanit:

בטייוואן כשמדברים על שתיית תה הכוונה לרוב היא לא לבילוי בסגנון של ישיבה לכוס קפה, אלא למשהו רציני יותר. תה יכול להיות אירוע של 3 שעות, שכולל טקס מיוחד וטעימות של סוגי תה שונים. השתדלו להגיע שבעים (או לפחות לא רעבים), משום שבדרך כלל בבתי תה הכוכב הוא התה. לעיתים יגישו גם נשנושים קטנים אך ברוב המקרים לא יהיה מדובר בארוחה גדולה. כמו כן, בחלק מבתי התה נהוג לחלוץ נעליים בכניסה, אז כשאתם נכנסים למקום העיפו מבט ובדקו האם מונחות נעליים בכניסה.ומה עושים בתקופת הקורונה, כאשר כל הפעילות העסקית עברה להיות מקוונת?

אתם מוזמנים לשמור את הטיפים האלו לנסיעה הבאה (שאנחנו מקווים שתגיע בקרוב!), ובינתיים להיכנס לכתבה שלנו על טיפים לפגישה עסקית אונליין מוצלחת.


בימים אלו אנחנו ב-Taiwanit מייצגים חברות ישראליות אשר מבינות את החשיבות של בניית קשרים אישיים ויחסי אמון הדדיים עם המשקיעים, השותפים, נותני השירות והמפיצים מהצד הטייוואני. נשמח לעשות זאת גם עבורכם, כדי להבטיח את הצלחת הפרויקט שלכם בטייוואן, תוך התגברות על פערי השפה, התרבות והמרחק הפיזי. מוזמנים ליצור איתנו קשר!מאחלים לכם ביזנס טוב וגם פלז'ר טוב!


Comments


  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
Jiaoxi Sietian Temple.jpg

צרו קשר

bottom of page