top of page
  • תמונת הסופר/תTaiwanit

מסע בעקבות השבטים של טייוואן - שבט רוקאי

עודכן: 15 ביולי

רוב האנשים המבקרים בטייוואן בפעם הראשונה מופתעים לגלות על השבטים הילידים של האי, שהם למעשה הראשונים שהתיישבו בו לפני למעלה מ-5000 שנים! גם היום, שבטים כמו האמיס, אטיאל ופאיוואן עדיין חיים בהרים ולאורך קווי החוף, ומשמרים עולם תרבותי עשיר במסורות מסקרנות, טקסים עתיקים, מלאכות יד מורכבות, שפות נדירות, וכמובן מאכלים מיוחדים. השבטים הללו מספקים פסיפס חי וצבעוני שמציג את המגוון התרבותי של טייוואן בדרכים שלא רבים זוכים לראות. בסדרת הכתבות הבאה תוכלו לגלות את סיפורו של כל שבט ולצאת למסע לגילוי הסודות העתיקים של האי. סקרנים ללמוד עוד? בואו נצלול :)והפעם:


שבט רוקאי!


שבט רוקאי (Rukai), הידוע גם בשם דראקאי (Drekay), הוא אחד מהשבטים הילידים המרתקים של טייוואן. אחד הסמלים המרכזיים בתרבותו הוא השושן, שמייצג טוהר, אומץ וכבוד, והזכות לענוד קישוטי שושן היא ערך מרכזי בתרבות הרוקאי ומסמלת הישגים חברתיים ודתיים. השבט מונה כ-13,465 איש (נכון לינואר 2020), ואנשיו נחלקים לשלוש תת-קבוצות לפי סביבת מגוריהם ולפי הזדהות תרבותית: רוקאי מזרחי, רוקאי מערבי ושלושת הענפים התחתונים. השפה, המערכת החברתית והמאפיינים התרבותיים של כל אחת מתת הקבוצות שונים מעט.

rukai tribe

הרוקאי מתגוררים בעיקר בדרום רכס ההרים המרכזי של טייוואן, והשם ״רוקאי״ מתייחס ככל הנראה לחיים בהרים הגבוהים והקרירים. המסורת והתרבות של הרוקאי משקפות את החיבור העמוק שלהם לסביבתם הטבעית ולאורח חיים המבוסס על עקרונות חברתיים מוגדרים היטב. בשנים האחרונות רק כמחצית מאנשי השבט עדיין חיים במקומות הולדתם, בעוד השאר עברו לערים הגדולות - פינגטונג, קאושיונג וגם טייפה, לטובת פרנסה ולימודים.


במה עובדים?


אנשי רוקאי מתפרנסים מחקלאות וציד, כאשר גידולים כמו דוחן, אורז, בטטה ושורש טארו הם העיקריים. חזיר הבר מהווה את מקור הבשר המרכזי, וציד הוא התפקיד של הגברים בשבט. אם בפסקה הקודמת הזכרנו שושנים - הזכות לשאת עיטור שושן ניתנת למשל לאחר הישגים בציד החזירים.

סעודה בבית שבט רוקאי
סעודה בבית שבט רוקאי. מתוך טיולי Taiwanit

מה לובשים?


הבגדים המסורתיים של השבט משקפים את המעמדות החברתיים והאמונות הרוחניות של הלובשים אותם. הבגדים עשויים בעיקר מכותנה ופשתן, כאשר רקע הבדים הוא בדרך כלל כהה ומעוטר ברקמה בצבעים עזים כמו אדום, צהוב וירוק. נשים לובשות מטפחות ראש, חלוקים, חצאיות, כיסויי רגליים וכפפות. בגדי הגברים כוללים כיסויי ראש מעור, מטפחות ראש, חגורות מותניים, ז'קטים ומכנסיים מעור צבי. לצ׳יף יש כיסוי ראש מיוחד המעוטר בנוצות נשר, והוא היחיד שרשאי להשתמש בדפוסים מסורתיים מסוימים כמו נחשי צפע, שמש, ראש אדם ועוד. עם השנים בני השבט עברו לבגדים מודרניים, והביגוד המסורתי נשמר לאירועים חשובים וטקסיים. יחד עם זאת, הגבלות מסורתיות מסוימות, כמו השימוש בנוצות הנשר, עדיין נשמרות בקפידה.


סמל השושן:


כאמור, השושן הוא סמל מרכזי של שבט הרוקאי. בקרב הגברים הוא מייצג אומץ ומסוגלות, והם רשאים לשאת אותו רק לאחד ציד של מספר חזירי בר זכרים וטקס מעבר מיוחד. אצל נשים, השושן מסמל סגולה וטוהר, וגם הן צריכות לעבור טקס מיוחד כדי לשאתו. כיאה לחברה היררכית, קישוט שושן ״אמיתי״ ניתן לאצילים בלבד, והוא מכיל בתוכו פרח בשם קסאלפיניה יפהפיה (Caesalpinia pulcherrima).

קישוטי שושן אצל נשות הרוקאי
קישוטי שושן אצל נשות הרוקאי

אומנות מקומית ונחש הצפע:


המלאכות הפופולריות בתרבות הרוקאי הן גילופי עץ, ועבודות אבן ועור, כאשר גילופי העץ הם המפורסמים ביותר. הגילופים האלו נוצרים למגוון שימושים - קישוט מבנים, כלים יומיומיים, וגם לפולחן דתי, למשל טוטמים של נחש הצפע. 

** כוכבית לגבי נחש הצפע שהוזכר מספר פעמים בכתבה זו: לפי האגדה, הצפע הוא אחד מחמש חיות מופלאות שנוצרו על ידי האבות הרוקאיים, והוא ידוע בגודלו הענק ועוצמתו האדירה. הצפע מייצג את היכולת להתמודד עם אתגרים ולהתגבר עליהם, וכן את העמידות וההמשכיות של מסורת הרוקאי. לכן בטקסים וחגיגות ניתן לראות את טוטם הצפע זוכה למעמד מיוחד וכבוד רב מצד אנשי השבט.

ביקור בביתו של אומן עץ משבט הרוקאי
ביקור בביתו של אומן עץ משבט הרוקאי. מתוך טיולי Taiwanit

איפה גרים?


מרבית בתי רוקאי המסורתיים בנויים מצפחה, ומתאפיינים בשמירה על קרירות בקיץ וחמימות בחורף. לאנשי רוקאי המזרחי לא הייתה גישה לצפחה, ולכן בתיהם עשויים עץ ובמבוק. כיום רוב הבתים של השבט נבנים מבטון, אך רבים משלבים צפחה על גבי הבטון כדי לשמור על הסגנון המסורתי. גודל הבית קשור למעמד החברתי, כאשר הצ׳יף כמובן נהנה מבית גדול יותר עם גילופים ועיטורים ייחודיים. בשטחו של הצ׳יף נבנה גם עמוד מלבני גדול (Sadrengedrenge בשפה המקומית) שהוא סמל למנהיגות, וגם משמש כרחבת כינוס של הקהילה. 


מעמדות חברתיים:


בתרבות הרוקאי ישנם ארבעה מעמדות המהווים את הבסיס של המערכת החברתית: צ'יף (המנהיג - תפקיד שעובר מאב לבן), אצולה, אריסטוקרטיה ופשוטי העם. לכל מעמד חברתי יש זכויות וחובות שונות, כאשר לצ׳יף ולאצולה יש זכויות רבות יותר וגם יותר משאבי קרקע. ״פשוטי עם״ בעלי כישורים מיוחדים יכולים ליהנות מהטבות שונות, פרקטיות או סמליות, שמוענקות להם על ידי מעמד גבוה יותר. ישנם תפקידים מקצועיים מסורתיים שמטרתם לתמוך בצרכי הקהילה, כמו המארודאנג' (שליח הצ'יף), אסטרטג צבאי, אומן, סיבאקאלה (סייף), טאראיוויגי (קוסם/מכשפה), ובריאקלאי (איש דת).

בעיקרון אדם יכול לשנות את המעמד של ילדיו באמצעות נישואים, אך זה לא כל כך פשוט משום שבשבט נהוגים בעיקר נישואים ״חד-מעמדיים״ - של בני זוג מאותו מעמד חברתי. בכל אופן, הבן הראשון הוא היורש הבלעדי של משפחות שני ההורים, ואם אין בן - הבת תצטרך למצוא בעל שיירש את רכוש משפחתה. 

חתונה של שבט רוקאי
חתונה של שבט רוקאי, מתוך טיולי Taiwanit
צ׳יף הרוקאי בתקופת השלטון היפני בטייוואן
צ׳יף הרוקאי בתקופת השלטון היפני

אגדות ומסורות:


הרוקאי מאמינים ברוחות האבות הקדמונים ובקיומם של כלמיני כוחות על-טבעיים, ביניהם השמש, הירח, הכוכבים, הקשת בענן, וכן טוטם נחש הצפע המדובר. בתקופת הקולוניאליזם היפני, הרבה מתפיסות הדת והמנהגים של הרוקאי נאסרו, ובשנות ה-60 הנצרות החלה להתערבב במסורות המקומיות. כיום מרבית מאנשי הרוקאי מאמינים בנצרות, אך היא מתקיימת בהרמוניה עם הדת המסורתית. למשל, בכנסיה קתולית בכפר Kabalelradhane ניתן לראות פסל של מריה הקדושה בלבוש רוקאי מסורתי.


טקס הדוחן:


קלבצ'נגאנה (Kalabecengane), או חג הדוחן, הוא חג חשוב ביותר בתרבות הרוקאי, המסמל את סיום הקציר. במהלך החג, הרוקאי מביאים מנחות עשויות דוחן - עוגות דוחן, אורז דוחן ויין דוחן - כדי להודות לאלים על היבול ולחלק אוכל לנזקקים. במקור חג הקציר היה נמשך מעל חודש, אך כיום הוא מתקיים למשך 1-3 ימים באמצע אוגוסט, והדגש העיקרי בו הוא על אחדות ושיתוף פעולה בין הכפרים.


חג הנדנדה:


חג הנדנדה, המכונה ״טיומה״ (Tioma), משמש פלטפורמה ליצירת קשרים בין גברים ונשים בתרבות הרוקאי. מדובר בטקס מלהיב ומשעשע למדי, במהלכו הגברים מקימים נדנדות, ומזמינים נשים לא נשואות להתנדנד עד לנקודה הגבוהה ביותר. במקור זו הייתה פעילות בלעדית לחתונות במשפחת הצ׳יף, אך כיום מוזמנים גם אנשים נוספים כהוקרה על תרומתם ועבודתם, וגם כדי לעודד חברויות וקשרים.

פסטיבל הנדנדה של שבט הרוקאי
פסטיבל הנדנדה של הרוקאי

טקס האורז השחור:


טקס ה-Tapakadrawane מתקיים בכל שנה בנובמבר, ומטרתו היא להודות לאלים על הבאת זרעי הדגן החשובים, ובמיוחד לרוח מהאגם העמוק, אשר לפי האמונה היא הזורעת את הזרעים של האורז השחור ושל גרגרים אחרים. הטקס כולל סעודה שבה מגישים מנות המבוססות על אורז שחור - עוגות, תבשילים או מנות מיוחדות אחרות. בתרבות הרוקאי האורז השחור מהווה לא רק מזון פיזי בסיסי, אלא גם סמל למזון הרוחני והחברתי של הקהילה, כך שמשמעות הטקס היא גם חיבור ואחדות בין חברי השבט.


טקס רוח האבות:


טקס זה, שבשפה המקומית נקרא Molapangolai, הוא אירוע עתיק ומעורר השראה, המתקיים באביב בכל ארבע שנים בלפנגולאי - אחד ממקדשי האבות. הטקס נפתח עם הדולואי, אבן הקודש שתפקידה לחבר את המשתתפים לרוחות האבות הקדמונים, וממשיך בתפילה לשלום ובריאות הקהילה. פעילות נוספת היא תחרות הטאוואלה, במהלכה בני נוער צריכים להתמודד עם משימות פיזיות ומנטליות, שנועדו לאתגר את הנוער ולפתח אצלם אחריות, עמידות ושיתוף פעולה, כדי שיוכלו להגן על הקהילה.

פסטיבל הקציר של הרוקאי
פסטיבל הקציר של הרוקאי
טקס קבלת פנים בבית רוקאי
טקס קבלת פנים בבית רוקאי. מתוך טיולי Taiwanit


ובזאת סיימנו את סדרת הכתבות שלנו על השבטים הילידים של טייוואן!

עם סיום המסע בו צללנו לעומק התרבויות והמסורות של השבטים השונים, לא נותר לנו אלא להישאר מלאי הערכה והתפעלות מהפסיפס האנושי והתרבותי המרכיב את הלב של אסיה. כל שבט מהווה הצצה ייחודית לעולם מגוון המעוצב על ידי קרבה לטבע, גאווה במורשת, וגם הסתגלות לתנאים החדשים שהחיים מזמנים. כמובן שהכתבות האלו רק גירדו את קצה הקרחון, ואנחנו מזמינים אתכם להמשיך להסתקרן, ללמוד ולגלות יחד איתנו את השבטים של טייוואן, אולי אפילו במפגש פנים מול פנים. מוזמנים ליצור איתנו קשר!


רוצים לחזור לשאר השבטים?מתכננים ביקור בטייוואן ורוצים להפיק ממנו את המירב?

מתחילים פרויקט הקשור בטייוואן וזקוקים לייעוץ והכוונה?

מעוניינים לשלב בטיול שלכם סיור תרבות מעמיק עם מיטל מרגוליס לין?

לכל עניין ושאלה אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר.

TAIWANIT LOGO

Comentarios


  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
Jiaoxi Sietian Temple.jpg

צרו קשר

bottom of page