top of page
  • תמונת הסופר/תTaiwanit

12 חודשים בטייוואן - מזג אוויר, אירועים וטיפים

עודכן: 7 בפבר׳

למזג האוויר ועונות השנה יש חשיבות רבה בתרבות הסינית, מעבר להשלכות הפרקטיות של ״מה ללבוש היום?״. העונות מהוות מין "מעגל קוסמי" שבו חיבורים של כוחות היין והיאנג שומרים על האיזון בעולם. היין הוא הקור שמתחיל להתפתח בעונת הסתיו ומגיע לשיאו בחורף, ולעומתו היאנג מייצג את החום עם הטמפרטורות שמטפסות עם בוא האביב עד לקיץ הלוהט.


התפיסה הקוסמית של השנה בסין סובבת סביב תקופות חקלאיות של זריעת הדגנים והאורז באביב, צמיחת הגידולים בקיץ, קצירתם בסתיו ומתן מנוחה לקרקע בחורף, וגם בהתאם לטמפרטורות המאפיינות כל אחת מהעונות. השנה המלאה סוגרת את המעגל הקוסמי - היא מדגימה ומשמרת את האיזון בין היין והיאנג, את פיריון האדמה וכך את המשך הקיום האנושי.


ובחזרה לפרקטיקה… מעבר למשמעויות קוסמיות, למזג האוויר יש השפעה רבה על חיינו ברמה המעשית, ובין היתר על תכנון הטיולים שלנו. אז מהי העונה האידיאלית לטייל בטייוואן? זו שאלה מצוינת, וכדי לענות עליה אספנו עבורכם את כל המידע שאתם צריכים לדעת כדי לתכנן את ביקורכם האולטימטיבי באי.


מזג האוויר באי


טייוואן ממוקמת בסמוך לקו המשווה, לכן היא מתאפיינת באקלים סובטרופי. הקיץ ארוך יחסית ונמשך מחודש אפריל-מאי עד לספטמבר-אוקטובר. מזג האוויר בחודשים אלו נוטה להיות חם ולח, ובסופו מתחילה בטייוואן עונת הטייפונים שנמשכת לרוב עד אוקטובר-נובמבר. באופן כללי האי יחסית גשום ויורדים בו בממוצע כ-2,600 מ"מ גשם בשנה. החורף קצר יחסית ולרוב מאופיין בטמפרטורות קרירות ונעימות, אם כי עלולות לנשב רוחות חזקות.


הטמפרטורות והמשקעים כמובן יכולים להשתנות בין עונות, אבל גם בין אזורים שונים באי, לכן כדאי להיערך בהתאם לתוכנית הטיול. עם זאת, חשוב לציין - אפשר לטייל בטייוואן כל השנה! בסך הכל מזג האוויר באי נוח, ורק צריך לדעת מה היתרונות והחסרונות של כל עונה. לשם כך פירטנו עבורכם את המאפיינים של כל חודשי השנה, מה כדאי לארוז ומה הכי כדאי לעשות אם אתם מגיעים בזמן הזה לטייוואן:


ינואר-מרץ: העונה היבשה | חורף בטייוואן


באופן כללי החורף בטייוואן לא שונה מאוד מזה שבישראל. בחלקו הצפוני של האי (איזור טייפה) הטמפרטורה הממוצעת תגיע ל-19 מעלות צלזיוס, ובאזור הדרומי והחמים יותר הטמפרטורה הממוצעת היא 23 מעלות. בלילות כמובן קר יותר, ובהרים הטמפרטורות יכולות להגיע ל-10 מעלות ואף עשוי לרדת שלג, אבל באופן כללי נדיר שהטמפרטורות יורדות מתחת לאפס. החורף נחשב ל״עונה היבשה״ של טייוואן וכמות המשקעים בו נמוכה. למרות שמזג האוויר יחסית נוח, זוהי לא עונה טובה לטבילות באוקיינוס.


ינואר


הטמפרטורה הממוצעת בחודש ינואר היא כ-18 מעלות צלזיוס, ומזג האוויר יחסית קר ויבש. הסיכוי לגשמים נמוך, אבל עדיין קיים. זו עונה מצוינת לפעילויות בחוץ והליכות בטבע.


מה כדאי לארוז?

ז'קט, בגד ים (למעיינות החמים), גרביים חמות (למי שסובל מקור)


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

לא היינו מוותרים על ביקור בלפחות אחד מהמעיינות החמים שבאי! בנוסף, אם אתם מגיעים בסוף החודש השתדלו לבלות בטייפה במהלך ערב ראש השנה הסיני.


פברואר


הטמפרטורה בחודש פברואר עולה מעט ותהיה בממוצע כ-20 מעלות צלזיוס. מזג האוויר יחסית קר ויבש, עם סיכוי נמוך לגשם. זה גם הזמן בו מתחילה פריחת הדובדבן בטייוואן.


מה כדאי לארוז?

ז'קט, בגד ים (למעיינות החמים), גרביים חמות (למי שסובל מקור)


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

בגזרת הטבע לא היינו מוותרים על ביקור באחד מהמעיינות החמים שבאי. בגזרת חוויות התרבות, אנחנו ממליצים לבדוק מתי נופלים ראש השנה הסיני ופסטיבל הפנסים ואם התזמון מתאים - לא לפספס את החגיגות! (אם אתם ממש ברי מזל אולי תתפסו את שתיהן)


מרץ


הטמפרטורה הממוצעת היא כ-20 מעלות צלזיוס, הסיכוי לגשם נמוך במיוחד, ופריחת הדובדבן בשיאה!


מה כדאי לארוז?

ז'קט קליל, בגד ים (למעיינות החמים), גרביים חמות (למי שסובל מקור)


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

זו עונה נפלאה ליהנות מהטבע של טייוואן -הן בטבילה במעיינות החמים והן בביקורים בפארקים הלאומיים, כמו פארק יאנגמינגשאן, שבו ניתן לראות את פריחת הדובדבן המופלאה.אפריל-יוני: הפריחה מלבלבת והגשמים מגיעים | האביב בטייוואן


האביב הוא אחת העונות היפות ביותר בטייוואן, כאשר הרחובות והפארקים מתמלאים בפריחות אקזוטיות יפהפיות. הטמפרטורות עולות מעט אך מזג האוויר עדיין נעים, עם טמפרטורה ממוצעת של כ-23 מעלות צלזיוס בצפון האי, ו-26 מעלות בדרומו. בתקופה זו גם מתחילים הגשמים, בעיקר בחלקו הדרומי של האי אך יכולים להתפשט צפונה. גם בעונה זו היינו נמנעים מכניסה לאוקיינוס.


אפריל


מזג האוויר מתחמם, הטמפרטורה הממוצעת היא 24 מעלות ובערבים קריר יחסית. הסיכוי לגשם עדיין נמוך.


מה כדאי לארוז?

ז'קט קליל, חולצות קצרות ליום, חולצות ארוכות ללילה


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

באפריל מזג האוויר מצוין לפעילות ספורטיבית כמו הליכות בטבע או רכיבה על אופניים. טייוואן מפורסמת באפשרויות הרבות שהיא מציעה לטיולי אופניים, הן בטבע והן בעיר, וזו פעילות שאנחנו ממליצים עליה במיוחד!

צילום: ירדן מאירוביץ׳

מאי


הימים נהיים חמים יותר, בערבים עדיין קריר יחסית ונעים להסתובב בחוץ. הסיכוי לגשם עדיין נמוך, ומזג האוויר מתאים לפעילויות בחוץ.


מה כדאי לארוז?

בגדי קיץ, חולצה ארוכה ללילה


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

בחודש זה נוהגים לחגוג את יום הולדתה של האלה מאטזו ואת זה של הבודהה. מדובר בפסטיבלים מרהיבים ואנחנו ממליצים מאוד לשלב אותם במהלך ביקורכם באי.


יוני


מזג האוויר כבר חם למדי, הטמפרטורה הממוצעת היא 27 מעלות וגם הלחות גבוהה. גדל הסיכוי לגשם.


מה כדאי לארוז?

בגדי קיץ, מעיל גשם


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

סופו של חודש יוני גדוש באירועים שונים, כשהשיא שלהם הוא חג סירות הדרקון המפורסם שנחגג על מנת "לגרש את הרוחות״ ולהילחם במזל הרע. אל תפספסו!


יולי-ספטמבר: תל אביב אבל אחרת | הקיץ בטייוואן


הקיץ הטייוואני דומה אך שונה מהקיץ התל-אביבי - מצד אחד חם ולח כפי שאנחנו מכירים, ומצד שני זו גם תחילתה של עונת הגשמים. לרוב תחילת הקיץ לא מאוד גשומה, אך ככל שמתקרבים לחודש אוגוסט עולה הסיכוי שיתפוס אתכם יום גשום במיוחד. הטמפרטורה הממוצעת באי היא כ-29 מעלות, ומי הים נעימים מאוד לרחצה. לקראת סוף הקיץ מתחילה בדרום-מזרח האי עונת הטייפונים המלווה בגשמים חזקים אך קצרים ונקודתיים, בעוד הטמפרטורות והלחות נשארות גבוהות.


יולי


מזג האוויר חם מאוד ולח. הטמפרטורה הממוצעת היא 28 מעלות. הסיכוי לגשם גדל ומומלץ לשאת אתכם מטרייה תמיד. בערבים ישנה בריזה קלה.


מה כדאי לארוז?

בגדים קלילים ואווריריים, לא לוותר על מעיל גשם ו/או מטרייה.


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

כדי להקל על החום אנחנו ממליצים לבלות בחופי הרחצה היפים של טייוואן, או לבחור בפעילות ממוזגת כמו ביקור במוזיאון. מוזיאון הארמון הלאומי שבטייפה הוא אחד המפורסמים והמעניינים ביותר באי.


אוגוסט


אוגוסט הוא החודש החם ביותר באי, עם טמפרטורה ממוצעת של 30 מעלות צלזיוס, שבשעות הצהריים יכולה להגיע גם ל-35 מעלות. לעיתים קרובות יש סופות רעמים ולפעמים גם טייפונים.


מה כדאי לארוז?

בגדי קיץ קלילים (חצאיות, גופיות, טי-שירט או כל בגד קליל). לא לשכוח מטריה ו/או מעיל גשם.


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

באוגוסט נוהגים לציין את "חג האהבה" בו נהוג לאכול מגוון מאכלים מגוון דברי מתיקה וטוגנים שונים. כמו כן, בחודש אוגוסט חל ״חודש הרוחות״ על שלל מנהגיו המסקרנים - מומלץ לבדוק את העניין. כמובן, כמו ביולי, כדאי להתרענן בטבילה באוקיינוס או במזגן :)


ספטמבר


בספטמבר הטמפרטורות מתחילות לרדת אך עדיין חם למדי. הטמפרטורה הממוצעת היא כ-28 מעלות. הסיכויים לגשם הולכים וגדלים וקיים סיכוי שתקלעו למזג אוויר גשום למדי.


מה כדאי לארוז?

בגדים קלילים שמתייבשים מהר, גרביים להחלפה בתיק, מעיל גשם או מטרייה.


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

בספטמבר נוהגים לחגוג את פסטיבל אמצע הסתיו המסמל את בואה של עונת הקציר. החג מדגיש את הקרבה שבין חברים והוא הזדמנות מצוינת לטעום "עוגיות ירח" הממולאות במליות שונות ומגוונות. בנוסף, זה עדיין זמן מצוין ליהנות מחופי האי.


אוקטובר-דצמבר: השקט שאחרי הסערה | הסתיו בטייוואן


הטמפרטורות יורדות, האוויר מתקרר והגשמים פוחתים. הסתיו בטייוואן מאופיין במזג אוויר נעים ונוח בכל חלקי האי. הטמפרטורה הממוצעת מגיעה ל-22 מעלות צלזיוס. בערבים מזג האוויר קריר אבל מאוד נעים להסתובב בחוץ. באמצע העונה הטמפרטורות יחלו לרדת בצורה משמעותית, אך עדיין לא קר במיוחד.


אוקטובר


מזג האוויר מתקרר משמעותית, הטמפרטורה הממוצעת היא 23 מעלות צלזיוס, ובערבים קריר יותר. באוקטובר צפויים לרדת גשמים מועטים. שימו לב שה-10 באוקטובר הוא החג הלאומי בטייוואן ועלול להיות עמוס במיוחד.


מה כדאי לארוז?

ז'קט קליל לערבים


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

כמו באביב, גם אוקטובר הוא זמן מצוין לגלות את הטבע של טייוואן. אנחנו ממליצים במיוחד על ביקור באגם השמש והירח המקסים שנהנה ממזג אוויר אידיאלי בעונה זו. לחובבי הבילויים האורבניים - בתחילת החודש מתקיים ״לילה לבן״ בטייפה עם המון מופעי אמנות ותרבות, ובשבת האחרונה של אוקטובר נערך בעיר מצעד הגאווה (הגדול ביותר באסיה!).


נובמבר


הטמפרטורה הממוצעת בנובמבר היא 22 מעלות צלזיוס. מזג האוויר לכל אורך שעות היום נעים וקריר, ותענוג להסתובב בחוץ ולחקור את העיר.


מה כדאי לארוז?

ז'קט לערבים


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

בנובמבר צבעי הסתיו מגיעים לשיא יופיים ואנחנו ממליצים ליהנות מהם בטיולים בהרים המרהיבים של טייוואן. זה גם הזמן להתחיל לטבול במעיינות החמים, כשבחוץ מנשבת רוח קרירה.דצמבר


הטמפרטורה הממוצעת היא 15 מעלות צלזיוס ואפשר כבר להוציא את הבגדים החמים. זהו בהחלט מזג אוויר למרק טוב או לאוכל מנחם, ומצד שני גם מתאים לטיולי טבע.


מה כדאי לארוז?

בגדים חמים, גרביים מחממות ומעיל.


פעילויות מומלצות מ-Taiwanit:

הוט-פוט היא מנה מקומית אידיאלית לימי החורף - ציר המתבשל בקדרה המונחת במרכז שולחן הארוחה וסביבו מרכיבים שונים כמו בשר, ירקות, כופתאות וכו׳, והסועדים טובלים את המרכיבים השונים ומבשלים אותם בציר. מצאו מסעדת הוט-פוט טובה להתחמם בה! את חג המולד וערב השנה האזרחית מומלץ לבלות בטייפה. בערב השנה האזרחית תוכלו לראות (יחד עם עוד עשרות אלפי אנשים) מופע זיקוקים יוצא דופן במגדל טייפה 101.


ולסיכום, לא משנה מתי אתם נוסעים, ובין אם אנרגיית היין תהיה חזקה באותה תקופה או דווקא היאנג - טייוואן מלאה באפשרויות נפלאות! מוזמנים ליצור איתנו קשר ולהתייעץ לגבי הטיול המתאים ביותר עבורכם.שנהנה מכל העונות!コメント


  • LinkedIn - Grey Circle
  • Facebook - Grey Circle
Jiaoxi Sietian Temple.jpg

צרו קשר

bottom of page